مهمترین ویژگی های هونینگ سیلندر در شرکت گروه صنعتی پارس جک

پارس جك با استفاده از دستگاه هونينگ قادر به رفع عيوب و خط وخش داخلى سيلندر ميباشد دقت سيلندر هونينگ شده H8 و صافى سطح 0.3 Rz ميباشد تاكنون اين مجموعه موفق به هونينگ سيلندر به قطر ٧٠٠ ميليمتر و طول ٦٠٠٠ ميليمتر گرديده است ( طول وقطر مربوط به يك سيلندر نيستند) هونینگ سیلندر فرآیند تهویه ی سطح دیواره سیلندر برای کمک به روغن کاری حلقه های پیستون ها در حین کار است. هونینگ هاشورهای ناموزون و سخت را بر سطح سیلندر ایجاد می کند. می توان گفت این نواقص فرو رفتگی و تیز بودن سطح فلز می باشد. این فرو رفتگی و برآمدگی برای سطح سیلندر ضروری می باشند چراکه به دیواره های سیلندر کمک می کند تا روغن را در روغن دان حلقه ی پیستون نگهداری و حفظ کند. به لحاظ تئوری این ایده وجود دارد که یک لایه ی نازک از روغن بین لبه ی حلقه های پیستون و دیواره های سیلندر می بایست وجود داشته باشد. اگر هیچ روغنی برای تماس با دیواره های سیلندر وجود نداشته باشد، اصطکاک بالا به وجود آمده و امکان دارد هم حلقه ها و هم سیلندرها به سرعت از بین بروند. از عمل سیلندر دوبار استفاده می شود تا آن برآمدگی ها و فرو رفتگی ها پشت دیواره های سیلندر قرار گیرند.

عملکرد هونینگ

از دو روش مهم برای پالایش دیواره های سیلندر چه سنگ های سفت و سخت باشد چه برس انعطاف پذیر، استفاده می شود. انجام هونینگ درست و اصولی تنها با سیستم مناسب و بدون مشکل فراهم می شود.در تمامی موارد، دستورالعمل های انجام عملیات هونینگ باید به دو شکل زیر صورت گیرد: سنگ ریزه روغن هونینگ فشرده سازی سنگ ها سرعت عمودی برس یا سنگ در سیلندر آن چیزی است که باعث می شود تا زاویه ی متقاطع بر سطح دیواره ی سیلندر انجام شود. سرعت پایین عمودی سبب می شود تا زاویه بسیار مسطح و صاف شده و سرعت بالا و تند حرکت برس و سنگ می تواند منجر به تند و تیز شدن زاویه ی دیواره ی سیلندر شود. در صورت استفاده از دست در فرآیند هونینگ، اپراتور لازم است تا حرکت مناسب صحیح و درست بالا و پایین شدن که مرتبط با سرعت چرخش را یاد بگیرد تا زاویه ی مناسب روی سلیندر را بتواند بسازد.

زبری و سختی سیلندر

مغایرت اساسی بر زبری درست و مناسب سیلندر برای جای گیری صحیح پیستون، وجود دارد. البته تفاوتی ندارد که سلیندرها از کروم، مولی یا چدن ساده ساخته شده باشند.

تمیز کردن سیلندر

مهمترین عامل در پالایش و تمیز ماندن سیلندر پس از انجام عملیات هونینگ بر آن، تمیز کردن سیلندر درست پس از اتمام عمل هونینگ است. می توان گفت که پیستون ها، حلقه ها، و حفره های سیلندر تغییرات جزئی در زبری، زاویه ی سیلندر و غیره را می توانند پاک کنند. هیچ موتور و دستگاهی نمی تواند آلایندگی و آلودگی را تحمل کند! سیلندرهایی که هونینگ شده اند، دو نوع آلودگی را بر دیواره های سیلندر باقی می گذارند: باقی مانده ی تراشه های سنگی هونینگ و گرد و غبار چدن. اگر پیش از مونتاژ این آلایندگی ها پاک نشوند، تمام زحمات عملیات و فرآیند هونینگ از بین می رود. پاک و تمیز کردن مناسب سیلندر شامل شستشو و سابیدن بلوک ها با آب داغ می باشد. از آب و صابون برای پاک کردن سطح سیلندر و رو به روی میل لنگ استفاده می شود. برای جلوگیری از زنگ زدگی با آب داغ و روغن خشک و ملایم سیلندرها را بشویید.

اهمیت فرآیند هونینگ سیلندر

اهمیت فرآیند هونینگ کردن سطح سیلندرها زمانی مشخص می شود که پارامترهای موتور ارتقا یافته و سایش و اصطکاک به خوبی جلوگیری شود. برای مثال، این مطلب جا افتاده است که افزایش روغن باعث نگهداری قابلیت و توانایی با تعمیق دادن بیشتر برآمدگی ها و فرورفتگی های سیلندر همراه است که در نتیجه از خراب شدن و آسیب دیدن مکانیکی و ماشینی، می کاهد.

هونینگ دوباره

فرآیند دوباره ی هونینگ یک فرآینده ساده است اما از بخش تعمیر یا بازسازی دوباره ی سیلندر جدا می باشد. این تکنیک فرآیند ماشین کاری ساده است که از ابزار سخت و محصولات سایشی مانند الماس یا سنگ استفاده می کند.

مزایای هونینگ

از مزایای هونینگ دوباره می توان به موارد زیر اشاره کرد: روغن کاری و چرب شدن بهتر سیلندر از مهمترین ویژگی های هونینگ است. از پوسیدگی و خراب شدن سیلندر جلوگیری کرده و هر ناهمواری و زبری از بین می رود. هر گونه مشکلی در مورد اندازه و سایز، شکل و هندسی سیلندرها تعمیر شده و باعث شده تا سیلندرها عملکرد بهتری از خود نشان دهند. همچنین به عمر و کیفیت بهتر کارکرد سیلندرها کمک شایانی می کند. با انجام هونینگ دیگر نیازمندی به بازسازی و تعمیر سیلندر کاهش پیدا کرده و عمر سیلندرها افزایش پیدا می کنند. همچنین از تعداد قطعاتی که در سیلندر نمی توانند کار کنند، کم می کند. هونینگ به گرد شدن بهتر و بیشتر سیلندرها، سطح صاف و بدون مشکل سیلندر، کمک می کند. در صورت تمایل و جهت کسب اطلاعات بیشتر و دانستن ویژگی های هونینگ سیلندر می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و از شرایط انجام این فرآیند، اطلاعات لازم را به دست آورید.

خانهسوالاتتماسارتباط با ما